Så fort kan det snu.

Igår gjorde jeg meg en liten tur på KTM’n, det var sol og godt i været. Sjøl når sola forsvant bak busketoppene var det ikke så ille, med varme i setet og håndtakene gikk det veldig fint å kjøre seg inn i solnedgangen.

Men idag, idag var det en helt annen dag man sto opp til.

Jeg var ikke førstemann oppe idag. Kjæresten min var oppe først og var allerede ut av døra mens jeg fortsatt lå under dyna. Da jeg ringte hørte jeg i telefon -jeg må skrape is på bilen først, ringer deg opp igjen. IS PÅ BILEN?

Jeg heiv meg opp og så på gradestokken på nattbordet…jo da! Der sto det -2’C! Jeg fikk på meg klær og gikk ned i stua for å se ut, bilen hadde stått ute hele natta. Og der sto det en kald og frossen Toyota!

Så nå er vi der da, sesongens første frost natt. Det er nok ikke mange turene jeg får gjort på 1290’n før den må settes bort. Men jeg har hele vinteren på å glede meg til å ta ut 1290’n til våren.

Vinteren kommer nå, men den skal også fylles med hyggelige opplevelser. Og når jeg ser på statsbudsjettet nå så er jeg glad jeg har en bil som gjennomsnittlig bruker 0,3-0,35 liter på mila, for det blir dyrt å leve fremover.

Sola er på vei opp, dagen skal utnyttes, kanskje en tur på 1290’n og over til Sverige og fylle bensin på bilen, der er pumpeprisen 18,49kr idag mot 24,39kr her jeg bor. Og med dagens kurs blir det faktisk 17,74kr litern.

Lag en fin dag.

Nye jakt eventyr.

En ny tur er unnagjort på Finnmarks uendelige vidder. 

Det er moro å følge brorsan og Charlotte på deres turer på jakt. Sjøl når man ikke er med på turene så er det moro å se på det som har blitt filmet når dem kommer tilbake.

Brorsan lånte insta360 kameraet mitt i fjor på jakta og filmet turen. Han kjøpte kamera i år og har hatt det med seg på turen i år også. Den var litt morsom den handelen der, han hadde en betingelse for å kjøpe det. Jeg måtte stille som  redigerings ansvarlig uten tidsbegrensning 🙂

insta360 kamera er helt genialt når man skal filme action, jakt og generelt alle opplevelser. Det er bare å trykke på knappen og starte å filme, det får jo med seg alt rundt seg så man trenger ikke tenke på hvor man peker kamera. Den eneste begrensingen er at det ikke kan zoome inn når det filmer, man kan zomme inn litt i redigeringen, men det blir fort kornete bilder. Det er når man setter seg ved pc at man velger kamera retningen og hva man vil ha med på filmen. Det er her jeg kommer inn, brorsan er ikke dus med pc og redigerings programmer.

Men det er her jeg synes det er så morsomt å sette meg ned med pc og se igjennom filene, hva er blitt med og hva kan jeg bruke for å sette sammen en liten filmsnutt som kan gi gode minner fra en flott tur.

Kautokeino 2026. 

Dette ble en tur i flott vær, kunne jeg se når jeg så igjennom filene, litt lite rype. Men det var ikke bare jakt som skjedde på denne turen. Det var også en stor livshendelse for de to som i år hadde sin årlige jakttur i Finnmark.

Jeg gleder meg til neste gang insta360 kamera har vært på tur og se igjennom hva de har filmet og se om jeg kan lage et lite minne fra nye turer.